Home : Brands : King Edward : King Edward KEE-CLASS50 Classic 50 Potato Oven
King Edward KEE-CLASS50 Classic 50 Potato Oven
Payment
Accessories
King Edward KEE-BM2V Bain Marie King Edward KEE-BM2V Bain Marie
King Edward KEE-CS2V Cold Server King Edward KEE-CS2V Cold Server
King Edward KEE-MERCH Hot Food Merchandiser King Edward KEE-MERCH Hot Food Merchandiser
  • High volume potato oven
  • Highly efficient convection oven
  • Colour: Black
  • Provides exceptional cooking results
  • Illuminated heated display compartment
  • Removable, toughened glass front
  • Vitreous enamel exterior
  • Stainless steel oven interior
  • Removable shelves for easy cleaning
  • Versatile cooking ability
  • Plugs into a 10 or 15 amp socket
  • 90 minute audible timer
  • 3 shelf positions
  • Capacity = 40 x 300 gms potatoes
  • Approx. cooking time - 1 hour for 225 gm potatoes
  • Display Capacity: 60/50 potatoes
  • Thermostatically controlled
  • Economical to run
  • Power: 240V; 2.6 kW; 13 amp;
  • WARRANTY: 12 months Parts & Labour
  • Dimensions: 510 x 540 x 815 [h]
  • Weight: 42 kgs
About the Product and Brand
High volume without the frills
An economical alternative to our flagship large King Edward Potato Baker, the Classic 50 Potato Oven offers a similar 120 total potato capacity oven (50 in main oven + 50 on display) but at a very economical price. Finished in black powder coating the resulting costs savings are passed stright to the user.
With a highly efficient fan assisted convection oven and 2600W element this oven can cook up to 60 potatoes in around an hour, plus hold a similar capacity in the illuminated top display area. With that throughput you’ll be able to keep all your customers happy - and all for an astonishingly low price.