Home : Catering Equipment : Grills : Waldorf : Waldorf GP8900G-B Gas 900 Griddle Bench Model
Waldorf GP8900G-B Gas 900 Griddle Bench Model
Payment
Accessories
Blue Seal GP516B Gas 900 Griddle Bench Model Blue Seal GP516B Gas 900 Griddle Bench Model
  • 900mm griddle plate
  • 20mm thick griddle plate
  • Bench Top model
  • Heavy–duty thermostatic gas griddle
  • 80MJ thermostatic burner system
  • Flame failure standard
  • Available in Natural Gas & LPG
  • Units supplied complete with gas type conversion kits
  • Ribbed plate options
  • Chromed mirror plate options
  • Separate left and right heat zones
  • Top weld sealed plates
  • Stainless steel exterior
  • Easy to clean
  • Easy service
  • Fully modular
  • Overall Construction – Griddle
  • 2.5mm thick 304 SS splash guards sides and rear
  • Full pilot and flame failure protection
  • Welded hob sorround with 1.5mm 304 stainless steel bull nose
  • Splashback and side panels 1.2mm 304 stainless steel
  • Stainless steel grease drawer
  • Front panels 0.9mm 304 stainless steel
  • Overlapping finish at front and rear of plate
  • 4 SS bench legs
  • Adjustable feet
  • Legs are 63mm dia. heavy–duty 1.2mm 304 stainless steel
  • Adjustable height 80mm – 105mm
  • Controls
  • 90–300°C thermostat
  • Large easy use control knob
  • Heat resistant reinforced
  • Piezo ignition
  • Easy view control settings on knob
  • Cleaning and Servicing
  • All models with easy clean stainless steel external finish
  • Plate is finished front and rear
  • Control service and gas conversion through front of unit
  • Burner service requires plate removal
  • Standard splashback or Low Back models available
  • Low Back models are non-stocked items
  • Warranty: 12 months Parts & Labour
  • Maximum Gas: 80 MJ/hr; 22.2 kW