Home : Catering Equipment : Induction Cooking : CookTek Helios HRD.9500.SH35.4 Single Drop-In 15A Induction Cooktop
CookTek Helios HRD.9500.SH35.4 Single Drop-In 15A Induction Cooktop
Payment
  • High efficiency single hob cooktops
  • Temperature range from 29°C - 218°C
  • Power: 240V; 3.5 kW; 15 amp plug
  • Dimensions: 343 x 343 x 93mm[h]
  • Weight: 7kg
About the Product and Brand
COOKTEK - The Induction Revolution
The Helios Single Drop-In Induction Cooktop delivers high performance and durability for commercial kitchens. Featuring a premium Schott Ceran glass-ceramic top, intuitive Helios Touch controls, and a wide temperature range (29°C–218°C), it ensures precision cooking. With automatic pan detection, advanced safety features, and efficient stainless steel housing, this 2.4kW or 3.5kW cooktop is reliable and energy-efficient, perfect for demanding professional environments.