Home : Catering Equipment : Induction Cooking : CookTek Helios HRD.9500.FB35.4.1200 3 x Dual Hob 30A Induction Cooktop, 1200mm Freestanding Bench
CookTek Helios HRD.9500.FB35.4.1200 3 x Dual Hob 30A Induction Cooktop, 1200mm Freestanding Bench
Payment
  • 3 x Front to back dual hob
  • Installed in 1200mm wide benchtop
  • Temperature range from 29°C - 218°C
  • 1.2mm thick 304 SS bench top
  • 3mm zinc anneal steel reinforced backing to work top
  • 38mm diameter round stainless steel tube legs, 1.2mm thick
  • Adjustable stainless steel disk feet fitted as standard
  • 1.2mm thick stainless steel under-shelf with top hat stiffening
  • Warranty: 24-month Parts and 12-months Labour
  • Power: 240V; 3 x 7kW; 3 x 32 amp plug
  • Dimensions: 1200 x 805 x 1050mm[h]