Home : Catering Equipment : Induction Cooking : Adventys BWIC3000 Induction Wok
Adventys BWIC3000 Induction Wok
Payment
Accessories
  • 280mm diameter Generator coil
  • Vitroceramic wok top
  • Stamped stainless steel outer casing
  • Integrated 99 minute timer with audio and visual alarm
  • Power shut down mode
  • Glass touch control panel
  • Coil selector control
  • Manual power setting (+/-) with display
  • Preset power setting and timer control with display
  • Water proof touch pad
  • From 50 W (power setting 1) to 3000 or 3600 W (power setting 12)
  • Created and Made in France
  • Washable filter supplied with the unit
  • Complies with European standards for safety of electrical appliances
  • Easy to clean
  • Warranty: 2 years Parts and Labour
  • Dimensions: 392 x 526 x 172mm
  • Power: 230V; 3000W; 15A
  • Weight: 12.1kg
About the Product and Brand
INDUCTION ADVANTAGES
More economical, more powerful, more comfortable, more precise, safer, faster, easier to clean.
TOUCH PAD
The electronic pad detects the user’s finger. It’s completly water proof.
VITROCERAM GLASS
The glass is designed to resistto high temperature (thickness : 4 mm).
AVAILABLE POWER
100% of the manufacturing process is on site in Adventys’ factory.