Home : Catering Equipment : Ice Makers : Hoshizaki IM-45CNE-25 Ice Maker Cuber 32kg/24hrs
Hoshizaki IM-45CNE-25 Ice Maker Cuber 32kg/24hrs
Payment
Accessories
Hoshizaki HLF10 Ice Maker Water Filter System Hoshizaki HLF10 Ice Maker Water Filter System
  • Self-Contained
  • Solid cube
  • Medium Cube size: 25mm x 25mm x 23mm
  • Production: Up to 32Kg Per 24hr
  • Production: 32 kg at 21°C ambient air, 5°C water
  • Production: 27kg at 32°C ambient air, 21°C water
  • Max Storage Capacity Approx. 15kg
  • Refrigeration System: Forced Air Circulation
  • New intelligent control circuit
  • Dedicated to saving power and water consumption
  • Inbuilt safety features - freeze cycle back up timer
  • Defrost back up, low voltage & high amp protector
  • New 7 segment operational display panel for ease of use
  • Unique closed cell water circuit
  • For ultimate contamination protection
  • Durable stainless-steel exterior
  • Easily accessible and cleanable air filters reduce costly callouts
  • Exceptionally hard crystal-clear cubes that melt slowly
  • Auto rinse and flush cycle
  • Ice Production Per cycle: Approx. 0.55kg/42pcs
  • Freeze Cycle Time: Approx. 22 Min
  • Air cooling
  • HACCP Certified
  • ISO9001 Quality Certified
  • ISO14001 Environmentally Certified
  • AS 4801 Safety Certified
  • Refrigerant Charge: R134a / 130g
  • Power: 220-240V; 10A; 330W
  • Dimensions: 633 x 511 x 780mm[H]; 48kg