Home : Catering Equipment : Ice Makers : Hoshizaki IM-30CNE-25 Ice Maker Cuber 18kg/24hrs
Hoshizaki IM-30CNE-25 Ice Maker Cuber 18kg/24hrs
Payment
Accessories
Hoshizaki HLF10 Ice Maker Water Filter System Hoshizaki HLF10 Ice Maker Water Filter System
  • Self-Contained
  • Solid cube
  • Medium Cube size: 25mm x 25mm x 23mm
  • Production: Up to 18Kg Per 24hr
  • Production: 18 kg at 21°C ambient air, 5°C water
  • Production: 15kg at 32°C ambient air, 21°C water
  • Max Storage Capacity Approx. 11.5kg
  • Refrigeration System: Forced Air Circulation
  • New intelligent control circuit
  • Dedicated to saving power and water consumption
  • Inbuilt safety features - freeze cycle back up timer
  • Defrost back up, low voltage & high amp protector
  • New 7 segment operational display panel for ease of use
  • Unique closed cell water circuit
  • For ultimate contamination protection
  • Durable stainless-steel exterior
  • Easily accessible and cleanable air filters reduce costly callouts
  • Exceptionally hard crystal-clear cubes that melt slowly
  • Auto rinse and flush cycle
  • Ice Production Per cycle: Approx. 0.27kg/21pcs
  • Freeze Cycle Time: Approx. 19 Min
  • Air cooling
  • HACCP Certified
  • ISO9001 Quality Certified
  • ISO14001 Environmentally Certified
  • AS 4801 Safety Certified
  • Refrigerant Charge: R134a / 130g
  • Power: 220-240V; 10A; 270W
  • Dimensions: 398 x 451 x 787mm[H]; 34kg