Hobart PROFI GCROI-90A Glasswasher with Integrated Reverse Osmosis
Payment
  • Made in Germany
  • Integrated Reverse Osmosis
  • Nominal capacity: 48 rack/hr
  • Lowest water consumption: 1.9 lt/cycle
  • VISIOTRONIC color coded display with messages for the operator
  • GENIUS-X² fine filter system: advanced filter system with prewash function
  • Cycle time: 75/120/intensive rinse sec plus special cycle
  • Rinse pressure pump fitted as standard
  • Interlocked strainer: prevents operation without tank strainer
  • Heat and noise insulated - double walled housing and heat insulated front door
  • Chemical Dispensers
  • 315 mm Loading Height
  • Smooth opening counter balanced door
  • CLIP-IN wash and rinse arms
  • Patented WIDE ANGLE FAN nozzle to maximise wash and rinse performance
  • Top and bottom rotating wash and rinse arms
  • Suits 17" x 14" and 396 x 396 and 400 x 400 racks
  • Pump Out Drain (No drain plug)
  • Racks included (1 x 17 x 14" Glass Rack with 4 sloped rows 90 mm, height 175 mm)
  • Optimum hygienic - deep drawn wash tank with coved corners (no welds)
  • USB Interface
  • Ready to install: fill / drain hoses, 15A plug, detergent dispenser, rinse aid dispenser
  • Watermark Approval
  • Total load: 3.2 kW; 240/50/1 x 15A